Jak sprawić, aby pies był czysty?

Psy w przeciwieństwie do innych domowych pupili często wychodzą na dwór i szybko się brudzą. Niektóre osobniki wyjątkowo lubią tarzać się w błocie, albo co najgorsze w odchodach innych zwierząt. W związku z tym właściciel psa musi być przygotowany, że co jakiś czas czeka go kąpiel pupila oraz pranie legowiska. Warto już od pierwszych miesięcy życia przyzwyczajać zwierzaka do zabiegów kosmetycznych, aby później nie mieć problemów z utrzymaniem jego higieny na co dzień.

Jak często można kąpać psa?

Częste mycie psa nie jest zalecane, ponieważ może zaburzać naturalne ph jego skóry. To prowadzi do stanów zapalnych, łupieżu i świądu. Kąpiel raz w miesiącu powinna w zupełności wystarczyć, aby utrzymać psią sierść w dobrej kondycji. Oczywiście jeśli zwierzak mocno ubrudzi się na spacerze to można go wykąpać nawet jeśli niedawno był myty. Szczególnie zimą psy brudzą sobie łapy, więc utrzymanie ich w czystości wymaga codziennego ich wycierania. Do takich zabiegów świetnie sprawdzi się przeznaczony dla psów suchy szampon.

W czym kąpać psa?

W sklepach zoologicznych stacjonarnych oraz internetowych jest mnóstwo szamponów i odżywek. Każda rasa, typ sierści czy kolor ma inne wymagania, więc wybór może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Najlepiej udać się po poradę do groomera lub lekarza weterynarii. Dostosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych jest niezwykle ważne zwłaszcza u psów alergików.

Jak utrzymać legowisko dla psa w czystości?

Zwykle pierwszym miejscem, gdzie kieruje się pies po spacerze jest jego posłanie. Tam czuje się bezpiecznie i odpoczywa po wysiłku. W związku z tym łóżko zwierzaka jest najbardziej narażone na zabrudzenia. Już podczas zakupu warto zwrócić uwagę czy jest ono wykonane z łatwego do mycia oraz prania materiału. Przy niewielkich, codziennych zabrudzeniach wystarczy raz dziennie je wytrzepać na przykład na balkonie. Dzięki temu w zakamarkach nie będzie gromadził się piasek. Można też przetrzeć pokrowiec mokra szmatką. Natomiast jesienią oraz zimą, kiedy pies przychodzi ze spaceru mokry i brudny warto mieć co najmniej dwa legowiska, aby przynajmniej raz na trzy dni jedno z nich móc odświeżyć w pralce.

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

W jakiej temperaturze prać legowisko dla psa?

Każdy producent na metce powinien określić czy posłanie nadaje się do czyszczenia w pralce oraz w jakiej temperaturze. Jeśli chodzi nie tylko o wyczyszczenie zabrudzeń, ale również higienę miejsca, z którego korzysta pies to warto prać w co najmniej 60 stopniach. Taka temperatura oraz użyte środki chemiczne powinny skutecznie wyeliminować brud oraz patogeny jak na przykład jaja pcheł czy pasożytów wewnętrznych.

Utrzymywanie czystości psa oraz wszystkich rzeczy, z których korzysta jest ważne nie tylko ze względów kosmetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Większości patogenów, które mogą zostać przyniesione podczas spaceru na psich łapach właściciel nie zobaczy gołym okiem. W związku z tym koniecznie trzeba nauczyć psa, aby pozwalał na mycie łapek oraz kąpiele.

1 komentarz

  1. W przypadku wielu ras, nie można zapominać o podcinaniu sierści żeby pies był czysty.

Comments are closed.