Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Zwierzęta dość szybko uczą się nowych rzeczy. Dzięki temu właściciele mogą wychować psa tak, aby nie sprawiał większych problemów behawioralnych, kiedy będzie dorosły. Naukę trzeba zacząć w momencie gdy pupil przyswaja najwięcej informacji, czyli już w pierwszych tygodniach i miesiącach życia.

Czego warto nauczyć psa, kiedy jest jeszcze szczeniakiem?

W przyszłości na pewno podziękujesz sobie, jeśli sprawisz, że Twój pupil nie będzie bał się burzy lub wystrzałów podczas Sylwestra. Fobie dźwiękowe są jednymi z najczęstszych zaburzeń zachowania. Kiedy kupujesz lub adoptujesz psa musisz stopniowo przyzwyczajać go do intensywnych dźwięków. Jednym ze sposobów jest zabawa zwierzaka wśród balonów. Jeśli któryś z nich pęknie w bliskiej okolicy psa to zwierzak zacznie przyzwyczajać się do takich dźwięków.

Nauka higieny to podstawa!

W środowisku istnieje szereg drobnoustrojów, które zagrażają nieszczepionym, młodym psom. Nie powinno wyprowadzać się na dwór szczeniaków póki nie zostaną zabezpieczone kompletem szczepień. Ostatnia iniekcja powinna odbyć się między 14 a 16 tygodniem życia. Wtedy szczeniak ma już 3 miesiące i przez ten cały czas załatwia się w domu. Niestety może to skutkować przyzwyczajeniem się do załatwiania potrzeb fizjologicznych na podłodze w salonie czy łazience. Nie można doprowadzić do takiej sytuacji i należy jak najszybciej wprowadzić trening czystości.

Co zrobić, kiedy pies moczy legowisko?

Zaniedbanie nauki czystości już od pierwszych chwil życia szczeniaka przysparza później wielu problemów. Jednym z nich jest moczenie posłania. Zapach moczu jest dość intensywny, a jeśli materac, na którym pies śpi jest trudny do wyprania to już po kilku wpadkach może być do wyrzucenia. Legowisko dla szczeniaka powinno być wykonane z materiału, który łatwo można odkazić i umyć. Dzięki czemu posłanie cały czas pozostanie higieniczne. Oczywiście jednorazowe zmoczenie łóżka nie jest niczym nadzwyczajnym w przypadku szczeniąt, które mogą mimowolnie oddać mocz, kiedy śpią.

Jak nauczyć psa oddawania moczu na dworze, a nie na legowisko?

Po pierwsze, szczeniak od samego początku powinien być uczony oddawania moczu oraz kału na specjalne podkłady higieniczne. Dzięki temu maluch wie, że nie może załatwiać potrzeb wszędzie, a tylko w określonym miejscu. Jeśli masz balkon to w ciepłe dni możesz wystawiać maty na zewnątrz. Świeże powietrze i otoczenie poza mieszkaniem będzie sprzyjać nauce czystości. W najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają własny ogródek przy domu lub działkę. Są to miejsca gdzie nie uczęszczają na spacery inne psy, więc można tam wyprowadzać zwierzaka nawet już po drugim szczepieniu. Za każde załatwienie potrzeby fizjologicznej na dworze, warto pupila nagrodzić słownie lub smakołykiem.

Co zrobić, kiedy mimo prób szczeniak dalej załatwia się w domu i na swoje posłanie?

Niestety część zwierzaków nie potrafi nauczyć się czystości, a w okresie dojrzewania rolę odgrywają dodatkowo hormony. Samce mają szczególną tendencję do zaznaczania swojego terytorium moczem co może być bardzo uciążliwe. W takim przypadku warto najpierw zgłosić się do behawiorysty. Jeśli specjalista od psiej psychiki stwierdzi, że zaburzenia są wynikiem nadmiernego pobudzenia hormonalnego to można umówić psa na zabieg kastracji chemicznej lub chirurgicznej.

Jak sprawić, aby pies był czysty?