Najspokojniejsze rasy psów

Genetyka jest czynnikiem wpływającym na zachowanie i charakter psów, ale nie jest czynnikiem decydującym. Osobowość i wychowanie to kolejne aspekty, które mają ogromny wpływ na psa, wykuwając tym samym spokojniejszy lub bardziej nerwowy charakter w zależności od okoliczności.

Nie da się zaprzeczyć, że niektóre rasy psów mają tendencję do bycia spokojnymi. Czy duży, czy mały, waga i wzrost nie decydują o tym, czy pies jest spokojny, nerwowy, agresywny czy spolegliwy. Warto też zauważyć, że spokojny pies może potrzebować dużo ruchu, tak samo jak ten o nerwowym usposobieniu. Oto najspokojniejsze rasy psów.

Pug

Pug to niewielkich rozmiarów pies o słodkim wyglądzie. Jego charakter jest spokojny i łagodny. Lubi towarzystwo dzieci i dorosłych i choć lubi się bawić, jest psem domowym. Jest to pies brachycefaliczny, więc ma tendencję do lekkiego dławienia się przy forsownych ćwiczeniach. Dlatego staraj się go nie przeciążać zarówno w domu, jak i na ulicy.

Chart

Choć potrzebuje codziennych ćwiczeń fizycznych, chart jest rasą bardzo spokojną. Musi bawić się codziennie i biegać, aby uwolnić całą energię, którą gromadzi w swoim ciele i czuć się dobrze psychicznie, ale w domu ma tendencję do spokojnego zachowania. Jak podaje portal o zwierzętach https://puppies.pl, charty prawie nie szczekają i zazwyczaj nie mają problemów z innymi psami. Uwielbiają kłaść się obok członków swojej rodziny, aby odpocząć i cieszyć się przytulaniem.

Bernandyn

Bernardyn to rasa psów o spokojnym charakterze i wykwintnym zachowaniu. Jest to duży, posłuszny i bardzo łagodny pies, co czyni go idealną rasą do życia z dziećmi. W rzeczywistości ma dość wyraźny instynkt ochronny wobec najmniejszych domowników. Kolejną z zalet bernardyna są jego ogromne predyspozycje do szkolenia. Bardzo łatwo jest nauczyć je podstawowych komend, gdyż dzięki swojej inteligencji i posłuszeństwu szybko się ich uczą.

Buldog angielski

Buldog angielski jest psem postawnym i wytrzymałym, ale niewielkiej lub średniej wielkości i o dużym przywiązaniu do człowieka. Zwraca uwagę na swoją spolegliwość i spokój, z jakim się zachowuje. Ze względu na własną fizjonomię, gdyż jest brachycefaliczny, nie może wykonywać zbyt wielu ćwiczeń, dlatego jest idealnym psem na powolne spacery.

Shar pei

Shar pei są spokojnymi i ugodowymi psami. Uwielbiają przebywać w domu w towarzystwie człowieka i nie wymagają nadmiernego wysiłku fizycznego. Są doskonałym towarzyszem dla osób, które szukają spokojnej i opanowanej rasy do domu, jednak zmarszczki na ich skórze sprawiają, że trzeba zachować staranną higienę, aby zapobiec grzybom.