Karma sucha, gotowana czy BARF? Czym karmić psa?

Dieta psa powinna być kompletna i zbilansowana. Musi zapewniać odpowiednią ilość energii, a także białka, tłuszczy, weglowodanów oraz składników mineralnych. Sklepowe półki uginają się od gotowych karm, które powinny zapewnić zwierzakowi niezbędne składniki odżywcze. Zakup suchej karmy w sklepie jest najprostszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak bardzo często w dłuższej perspektywie takie pożywienie nie jest dobre dla czworonoga.

Jaką dietę dla psa wybrać?

Każdy pupil jest inny. Karma oprócz dobrego składu musi być też po prostu smaczna dla zwierzaka. W związku z tym czasami należy wypróbować kilka smaków danego pokarmu, albo karmę z innej firmy. Karma sucha w dłuższej perspektywie może prowadzić do problemów urologicznych, a także otyłości i kłopotów ze stawami – więcej o tym problemie znajdziemy m.in. w artykule przygotowanym przez ekspertów na stronie www.pudel.pl. Co prawda jest dobrze zbilansowana i łatwo dostępna, ale jeśli już chcemy karmić nią psiaka, to powinna zawierać więcej mięsa niż wypełniaczy. Niestety większość marketowych karm oparta jest na roślinnym składzie, co nie jest zgodne z naturalnym żywieniem psów. Posiłki gotowane i BARF są świetnym rozwiązaniem, ale tylko jeśli zostaną odpowiednio zbilansowane. Stosowanie diety bez właściwej wiedzy może doprowadzić do schorzeń wywołanych niedoborami witamin czy składników mineralnych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru karmy gotowej?

Przede wszystkim właściciel powinien kierować się składem. Jeśli skład karmy jest prosty i nie ma w niej sztucznych barwników, a zawartość mięsa jest duża to można zdecydować się na tego typu pożywienie dla psa. Należy również obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne psa i podawać mu odpowiednią ilość karmy. Wielu właścicieli karmi swoich pupili „na oko”, a to kończy się nawagą oraz otyłością zwierzaków.

Jak nauczyć się komponowania diety BARF?

Najlepiej na początek udać się z psem do dietetyka zwierzęcego. Specjalista ułoży odpowiednio zbilansowaną dietę i nauczy właściciela w jaki sposób ma on komponować posiłki dla swojego czworonożnego przyjaciela. Później mając przepisy i wiedzę można bez ryzyka dla zdrowia zwierzęcia samodzielnie przygotowywać mu zdrowe i pożywne jedzenie. Oczywiście należy pamiętać o bezpieczeństwie, czyli poddać mięso obróbce temperaturowej poprzez mrożenie. Dzięki temu można pozbyć się niebezpiecznych pasożytów.