Dlaczego mój pies w ciąży często dyszy?

pies

Okres ciąży u suk jest etapem, który zwykle budzi wiele pytań wśród opiekunów, ponieważ nie chodzi tylko o zapewnienie im dobrostanu. Szczeniaki rosnące w jej wnętrzu również potrzebują naszej opieki.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że przegrzane psy dyszą w celu wyrównania temperatury, ponieważ nie mogą tego robić, tak jak my, pocąc się. Dyszenie to sposób, jaki zwierzęta znalazły, aby wymieniać gorące powietrze wewnątrz ciała z chłodniejszym powietrzem na zewnątrz.

Oczywiście ten mechanizm fizjologiczny będzie utrudniony, gdy temperatura powietrza będzie wysoka lub gdy pies znajdzie się w okolicznościach, które same w sobie wpływają na jego oddychanie. Na przykład psy ras brachycefalicznych, ze względu na swoją budowę anatomiczną, lub psy z problemami z sercem lub płucami oddychają wolniej.

Pies w ciąży może również wykazywać więcej trudności w oddychaniu. Dlatego też należy ograniczyć ekspozycję na ciepło i nie dopuszczać do wyczerpania organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznego udaru cieplnego. Jeśli jednak pies w ciąży już ciężko oddycha i uważasz, że jest to spowodowane upałem lub wysiłkiem, zabierz go w chłodne miejsce, daj mu wodę i zapewnij spokój. Te działania powinny wystarczyć do uregulowania oddechu w ciągu kilku minut. Jeśli zauważysz, że pies nadal intensywnie dyszy lub wykazuje jakiekolwiek inne objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Portal Zainwestuj W Gminie również oferuje informacje z dziedziny natury.

Oznaka bólu

Ciężkie oddychanie nie zawsze jest oznaką przegrzania. Czasami dyszenie jest oznaką bólu, który nie zawsze jest łatwy do zlokalizowania. Czasami zdarza się, że podczas głaskania psa zauważymy, że dyszenie, skomlenie lub wyrywanie się do ucieczki następuje właśnie wtedy, gdy dotykamy określonego punktu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie jesteśmy świadomi żadnego urazu czy bólu, a ciężki oddech jest jedynym zauważalnym znakiem rozpoznawczym.

Jeśli tak jest w przypadku Twojego psa i nagle zaczyna on ciężko oddychać, możesz dokładnie obejrzeć całe jego ciało w poszukiwaniu bolących miejsc. Sprawdź, czy w uszach i między palcami u nóg nie ma ciał obcych osadzonych w ciele zwierzęcia. Należy pamiętać o sprawdzeniu ciała pod włosami w poszukiwaniu guzków lub oznak zapalenia. Należy również zwrócić uwagę na wszelkie inne objawy, takie jak gorączka, utrata apetytu, ograniczenie ruchów itp. W zależności od wyników badań, wizyta u lekarza weterynarii może okazać się konieczna lub nie. Z drugiej strony, wizyta u weterynarza jest konieczna, jeśli pies oddycha niespokojnie i nie możemy znaleźć źródła bólu lub dyskomfortu.

Suka jest w trakcie porodu

Chyba najczęściej pojawiającą się wątpliwością wśród opiekunów ciężarnych suk jest to, kiedy nadejdzie ten wielki dzień, czyli jakie są objawy u suki, która niedługo urodzi. W rzeczywistości ciężki oddech może być oznaką, że suka przechodzi skurcze, czyli ruchy macicy, które mają ułatwić szczeniętom wydostanie się z macicy. Zanim to nastąpi, normalne jest, że zmniejsza się jej apetyt, może szukać idealnego miejsca na założenie gniazda, drapać podłogę itp.Jeśli rzeczywiście niespokojny oddech odpowiada początkowi porodu, naszą rolą powinno być pozostawienie jej w jak największym spokoju i obserwowanie, czy poród przebiega normalnie. W ciągu kilku godzin cała rodzina powinna być spokojna i wypoczęta. Należy interweniować tylko wtedy, gdy zauważysz, że pies nadmiernie dyszy, mimo usilnych starań nie rodzi się szczenię, wydziela zielonkawe lub krwawe upławy itp.