W jakim miejscu położyć psie legowisko?

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowaną psychikę mają zwierzęta. Okazuje się, że nawet miejsce na legowisko dla psa ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia pupila i jego komfortu.

O czym śni pies?

Opiekunowie czworonogów myślą, że ich podopieczni nie mają snów takich jak ludzie, a w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Naukowo zostało udowodnione, że sen zwierząt dzieli się tak samo jak u człowieka na dwie fazy NREM oraz REM. Ta właśnie w fazie REM zwierzęta śnią paradoksalnie, czyli przeżywają przygodę, które spotkały je w ciągu ostatnich godzin lub dni. Charakterystyczne dla tego momentu odpoczynku są mimowolne ruchy kończyn, wokalizacja czy też ruchy gałek ocznych. Świeżo upieczeni właściciele psów często boją się, że coś złego dzieje się z ich zwierzakiem i pędzą do lekarza weterynarii, a tak naprawdę ich pies ma po prostu marzenia senne.

Wygodne legowisko dla psa to podstawa!

Tak samo jak człowiek nie wyśpi się na niewygodnym materacu, tak pies nie zregeneruje prawidłowo organizmu, jeśli kupimy mu nieodpowiednie posłanie. Jakie powinno być idealne łóżko dla czworonożnego przyjaciela?

1. Rozmiar ma znaczenie! Za mało miejsca spowoduje, że pies będzie przybierał niefizjologiczne pozycje, aby tylko zmieścić się na materacu, dlatego warto zmierzyć pupila i dopasować wielkość posłania do jego rozmiarów.
2. Grubość materaca, albo poduszki jest szczególnie ważna u psów starszych, które mają zaniki mięśniowe. Leżenie przez dłuższy czas na twardej powierzchni bez amortyzacji może doprowadzić do bólu oraz stanów zapalnych skóry.
3. Pokrowiec na legowisko powinien być łatwy do czyszczenia ze względów higienicznych, aby pies miał zapewnione czyste miejsce na odpoczynek.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na legowisko dla pupila?

Oprócz wygody posłanie musi być umieszczone w odpowiedniej lokalizacji. Najważniejsze, aby domownicy przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego nie budzili psa za każdym razem. Oprócz tego zimą warto zwrócić uwagę na to, aby miejsce odpoczynku zwierzaka nie było zlokalizowane w okolicy okna, albo drzwi wejściowych. Pies może się przeziębić w wyniku działania chłodnego powietrza. Latem należy zadbać, aby posłanie czworonoga było w zacienionym miejscu. Psy lubią wylegiwać się w promieniach słonecznych. Jednak gdy czworonóg zaśnie w pełnym słońcu to grozi mu udar słoneczny.

Dlaczego mój pies śpi ze mną w łóżku?

To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, ale najważniejsze z nich to właśnie legowisko położone w nieodpowiednim miejscu. Zbyt cienki materac dla pupila przez co bardziej atrakcyjna jest dla niego miękka kanapa. Jednak najczęstszy powód to brak konsekwencji właściciela. Pozwolenie szczeniakowi na takie zachowania, powoduje, że powtarza je później jako pies dorosły. Warto zacząć od znalezienia odpowiedniej lokalizacji dla psa, zakup wygodnego legowiska i zachęcanie zwierzaka do spania w przeznaczonym do tego miejscu za pomocą smaczków lub nagród słownych.

Jak się przygotować do opieki nad psem?