Pierwszy raz u weterynarza ze szczeniakiem
Pierwsza wizyta szczeniaka u weterynarza może być dla właścicieli psów małą zagadką. Właściciele psów, którzy nigdy nie mieli szczeniaka mogą się zastanawiać, kiedy udać się na wizytę i co podczas takiej wizyty się dzieje. Zaraz odpowiemy sobie na pytania i najciekawsze kwestie w tym temacie.
Szczeniak po raz pierwszy u weterynarza
Na pierwsza wizytę wybrać się ze szczeniakiem w przeciągu kilku dni od przybycia pieska do domu. Oczywiście nasz pupil może tego dnia być zdenerwowany całą sytuacją zmiany miejsca i oderwaniem go od matki, więc na pierwszą wizytę u weterynarza musimy przygotować nie tylko siebie, ale i pieska. Dlatego naszym celem powinno być to, aby na początku zadbać o wspólną relacje ze szczeniakiem, a później z obcymi.
Planując pierwszą wizytę u weterynarza należy się wcześniej umówić i zapytać w jakich godzinach jest mniejszy ruch, tak by pies nie musiał się nadmiernie stresować. Stres dla psa jest równie szkodliwy co dla człowieka – o objawach stresowych u psa przeczytasz więcej na www.racjonalny.pl.
Najlepiej zabrać listę pytań jakie byśmy chcieli zadać lekarzowi, ponieważ jako nowi właściciele psa również możemy być tą całą nową sytuacją zdenerwowani. Jednak pamiętajmy, aby przede wszystkim nie pokazywać tego, ponieważ szczeniak wyczuwa nasz niepokój.
Szczegóły pierwszej wizyty szczeniaka u weterynarza
Na pewno musimy być świadomi, że pierwszy dotyk u lekarza weterynarii może być dla psa dosyć stresujący. Jednak pierwsza wizyta nie jest niczym strasznym, ponieważ przebiega głównie na obserwacji psa i tego, czy pies dobrze się rozwija.
Podczas pierwszej wizyty odbywa się kontrola oczu, uszu, skóry oraz ważenie masy ciała. Poza tym doktor weterynarii ustali z nami czy pies został wcześniej odrobaczony i zaszczepiony. Podczas pierwszej wizyty zostanie również założona karta szczepień.
Jako właściciele psa musimy liczyć się z tym, że koszt pierwszej wizyty będzie oscylować w granicach od 40 zł wzwyż. Jednak jest ona niezbędna. Pierwsza wizyta ma nam przede wszystkim pomóc w pielęgnacji i wychowywaniu pupila. Warto dodać, aby po każdej wizycie u lekarza weterynarii starać się nagradzać psa , chociażby samym przytuleniem. Jak więc widać wizyta nie musi być stresująca dla psa, jak i właściciela. Po prostu na każdą sytuację idzie się przygotować, również na pierwszą wizytę pieska u weterynarza. Na pewno każda kolejna będzie już miłym wspomnieniem dla psa.