Jak dbać o psią sierść?

Pielęgnacja pupila to podstawa. Właściciel powinien dbać o nienaganny wygląd okrywy włosowej czworonoga, przede wszystkim ze względu na zdrowie psiego przyjaciela. Kołtuny mogą doprowadzić do odparzeń i poważnych chorób skóry. W związku z tym należy regularnie wyczesywać pupila i stosować kosmetyki przeznaczone dla zwierząt.

Jak często kąpać psa?

Psia skóra ma określone pH i nie powinno się zbyt często kąpać pupila, aby nie spowodować zaburzenia mikroflory skórnej zwierzaka. Jednak są czworonogi, które muszą być poddawane regularnej pielęgnacji na przykład ze względów zdrowotnych. Jeśli pupil jest zdrowy i nie ma problemów ze skórą, to wystarczy kąpać go raz na pół roku. Oczywiście, gdy zwierzak się ubrudzi można wykąpać go częściej. U atopików, czyli psiaków z kłopotami skórnymi, kąpiele przy użyciu odpowiednich środków muszą odbywać się nawet raz w tygodniu. Jednak regularność pielęgnacji w takich przypadkach powinna zostać ustalona przez lekarza weterynarii.

Warto też bawić się dużo z własnym psem, interesujący artykuł w tym temacie znajdziesz tutaj: sposoby na aktywny wypoczynek z psem.

Jak często wyczesywać psa?

Psa można wyczesywać nawet codziennie. Jeśli od szczeniaka właściciel przyzwyczai pupila do zabiegów pielęgnacyjnych, to nie powinno być później problemów z regularnym wyczesywaniem. Dzięki szczotkowaniu usuwa się martwe włosy, co pozytywnie wpływa na pozostałą sierść i skórę. Są różne szczotki, zgrzebła, grzebienie, a nawet specjalne rękawice, które służą wyczesywaniu zwierząt. Należy wypróbować kilku narzędzi i wybrać to najbardziej odpowiadające zarówno opiekunowi, jak i psu.

Jak suplementować dietę, aby sierść psa była gładka i piękna?

Suplementacja diety u psów jest tak samo ważna, jak u ludzi. Zwierzęta zwykle żywią się gotowymi karmami. Nawet, jeśli psie pożywienie jest zbilansowane, to w okresach wzmożonego zapotrzebowania na kwasy omega 3 i omega 6, powinno się je dodawać do diety pupila. Wiosną oraz jesienią psy linieją i to właśnie wtedy najbardziej potrzebna jest suplementacja. Na rynku istnieje wiele gotowych preparatów w rożnych formach. Psy zdecydowanie najlepiej reagują na oleje dodawane do karmy.

Jakie kosmetyki dla psa wybrać?

Po pierwsze, należy stosować tylko preparaty, które są przeznaczone dla zwierząt. Większość ludzkich szamponów i kosmetyków ma zupełnie inne pH niż psia skóra. Takie substancje mogą przesuszać i podrażniać skórę pupila. Najlepiej dobrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji wraz z lekarzem weterynarii. Psi alergicy muszą stosować nie tylko specjalne hypoalergiczne szampony, ale również olejki, maści i inne kosmetyki, które łagodzą świąd i regenerują skórę.