Mój pies wykazuje agresywne zachowania – co mam robić?
Nie da się ukryć – agresywny pies to ogromny problem dla każdego właściciela i jego otoczenia. Zwykle problem agresji dotyczy zwierząt adoptowanych, z nieznaną lub ciężką przeszłością. Zdarza się jednak, że tendencja do zachowań agresywnych pojawia się również u szczeniąt z dobrych hodowli. Co robić, gdy pies staje się agresywny?
Skąd bierze się agresja u psów?
„Agresywny pies” nie zawsze oznacza to samo. Zachowania agresywne można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to agresja nieafektywna, nazywana popularnie agresją łowiecką. Polega ona na realizowaniu elementów zachowań drapieżnych i występuje stosunkowo rzadko. Zwykle agresja łowiecka objawia się względem innych psów oraz małych zwierząt i dotyczy czworonogów, u których elementy łańcucha łowieckiego zostały wzmocnione, np. poprzez wykorzystywanie do nielegalnego kłusownictwa.
Druga grupa zachowań agresywnych to tzw. agresja afektywna, wynikająca z poczucia zagrożenia. Oznacza to, że ataki agresji w mniejszym lub większym stopniu podszyte są emocjami takimi jak strach, zaniepokojenie czy lęk.
Jak poradzić sobie z agresywnym psem?
Problem agresji u psów jest niezwykle poważny, ze względu na bezpieczeństwo całego otoczenia. Warto pamiętać, że w takim wypadku lepiej nie pracować nad nim samodzielnie, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy, ponieważ w prosty sposób możemy pogłębić obecny problem, lub wygenerować kolejne kłopoty. Warto zwrócić się do trenera bądź behawiorysty, który specjalizuje się w pracy z psami przejawiającymi zachowania agresywne, ponieważ nie każdy specjalista podejmie się pracy z takim zwierzęciem i nie zawsze efekty takiej pracy będą satysfakcjonujące.
Zanim jednak umówimy się na spotkanie ze specjalistą, warto dokładnie skontrolować stan zdrowia zwierzęcia, by sprawdzić, czy przyczyną agresji u psa nie jest ból lub choroba. Dobrze jest również usystematyzować wszelkie informacje, jakie posiadamy na temat psa, tego, jak wyglądają ataki agresji oraz, jeśli to możliwe, jaka jest historia zwierzęcia.
Agresja u psów a kastracja
Do niedawna bardzo często można było spotkać się z opinią, że kastracja rozwiąże wszelkie problemy z agresją. Dziś na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo szkodliwe może być powtarzanie tego mitu.
Bardzo często podłożem agresji u psów jest niepewność, lęk lub niepokój. W takiej sytuacji kastracja może jedynie pogłębić problem, odbierając zwierzęciu pewność siebie i nasilając zachowania agresywne.