Jak się przygotować do opieki nad psem?

Posiadanie psa to marzenie wielu z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup bądź adopcje powinniśmy przemyśleć decyzję o posiadaniu psa. Między ludźmi a psami wytwarza się szczególna więź. Dodatkowo jeśli w domu jest szczeniak, to zarówno dziecko, jak i pies lepiej się rozwijają. Dzieci wychowywane z psami są bardziej towarzyskie i łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami.

Jak się przygotować do opieki nad psem?

Zanim zdecydujemy się na psa musimy przygotować się na codzienne spacery. Dziennie powinniśmy wyprowadzać psa 3-4 razy. Jeden ze spacerów powinien być dłuższy niż pozostałe. W tym czasie warto udać się w miejsce, w którym możemy spuścić psa ze smyczy, żeby ten mógł się wybiegać. Jeśli decydujemy się na kupno psa w hodowli, to pamiętajmy o tym, żeby unikać kontaktów z innymi psami dopóki nie zaszczepimy naszego pupila. Musimy też pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciw wściekliźnie, które wykonujemy co roku. Zanim pies pojawi się w naszym domu musimy skompletować wyprawkę.

Co powinna zawierać wyprawka dla psa?

W wyprawce dla psa powinny się znaleźć wszystkie niezbędne akcesoria i karma. Najlepiej zakupić wszystkie rzeczy zanim pies pojawi się w naszym domu. Posiadanie psa wiąże się z koniecznością wyprowadzania go na spacery. W tym celu potrzebna będzie smycz. Do wyboru mamy smycz klasyczną i automatyczną. Ta pierwsza zdecydowanie lepiej sprawdzi się do nauki chodzenia bez ciągnięcia. Kolejną sprawą jest obroża lub szelki. Szelki możemy łączyć ze smyczą klasyczną i automatyczną. Z kolei obroża nadaje się tylko do smyczy klasycznej. Obroża sprawdzi się w przypadku szczeniaków i dużych psów. Daje nam to większa kontrolę nad zwierzakiem. Pamiętajmy również zon o zabezpieczeniu psa przed kleszczami. W tym celu możemy kupić preparaty przeciwkleszczowe w postaci kropli, obroży, tabletek lub sprayu. Warto wypróbować kilka różnych preparatów i wybrać ten najskuteczniejszy. Na długie letnie spacery powinniśmy zabrać ze sobą wodę. Tutaj najlepiej sprawdzi się bidon dla psa, który jest połączony z miską. Bidon możemy przypiąć do spodni bądź plecaka. Warto także skupić saszetkę na przysmaki. Dzięki temu unikniemy noszenia ciastek w kieszeni.

W wyprawce nie może zabraknąć akcesoriów domowych. Tutaj niezbędne są miski. Mogą być dwie lub trzy. Jedna miska na wodę, druga na karmę suchą, a trzecia na karmę mokrą. Dla średnich i dużych psów dobrym wyborem będą miski na stojaku. Dzięki temu pies nie będzie musiał się schylać. Miski powinny być metalowe lub ceramiczne. Plastikowe nie są dobrym wyborem, gdyż szybko się ścierają i mogą zranić pyszczek psa. Legowisko dla psa to miejsce, w którym nasz pupil będzie mógł odpocząć w spokoju. Tam prawdopodobnie będzie znosił swoje zabawki. Do wyboru mamy wiele rodzajów legowisk. Najważniejsza jest odpowiednia wielkość. Zbyt duże legowisko może odstraszać psa. Z kolej zbyt małe będzie po prostu niewygodne. W domu nie może zabraknąć zabawek dla psa. Dzięki nim nasz pupil będzie miał zajęcie podczas naszej nieobecności. Zabawki mogą służyć nie tylko do zabawy, ale również jako nagroda w czasie treningu.

Karma dla psa również powinna znaleźć się w wyprawce. Jeśli kupujemy psa w hodowli, to dostaniemy zapas karmy, którą szczeniak był karmiony. Zmianę karmy możemy zacząć po około dwóch tygodniach, kiedy pies zaadaptuje się w naszym domu. To samo dotyczy psów adoptowanych. Jednak w tym wypadku musimy zapytać w schronisku czym karmili psa. Psy ze schroniska często mają tendencję do łapczywego jedzenia. Żeby temu zapobiec możemy kupić specjalną miskę z wypustkami, które zmuszają psa do wolniejszego spożywania pokarmów. Dobrej jakości karma dla psa powinna na pierwszym miejscu w składzie mieć mięso. Karmy z marketu mają słabe składy przez co nie dostarczają psy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego też powinniśmy ich unikać. Najczęściej właściciele czworonogów decydują się na karmienie sucha karmą. Jest to stosunkowo tani sposób. Jednocześnie sucha karma jest lekkostrawna, a składniki w niej zawarte dobrze się wchłaniają. Mokra karma może być podawana od czasu do czasu jako urozmaicenie. Oprócz tego możemy podawać smakołyki jako nagroda lub kiedy chcemy, żeby pies się czymś zajął. Smakołyki dentystyczne powinniśmy podawać codziennie. Pomagają one w usuwaniu kamienia nazębnego, a także odświeżają oddech.

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Zanim zdecydujemy się na posiadanie psa musimy zdawać sobie sprawę z kosztów jego utrzymania. Koszt wyprawki to około 200-300 złotych. Oczywiście może to być znacznie więcej, jeśli zamówimy większą ilość karmy czy smakołyków. Coroczne szczepienia to koszt około 40-60 zł. Musimy się liczyć również z tym, że pies może zachorować. W tym wypadku koszty leczenia to kilkaset złotych. Czasem koszt leczenia może przekroczyć tysiąc złotych. Wszystko zależy od rodzaju choroby czy wypadku. Dlatego warto zawsze mieć odłożone pieniądze na nieprzewidziane wydatki, takie jak np. leczenie psa.

W jakim miejscu położyć psie legowisko?

1 komentarz

  1. Pies musi być traktowany jak członek rodziny, inaczej nie będzie się czuł dobrze w domu

Comments are closed.